NESS 2 – SKAUN Sprintenduro 2025

Ny arena og nye arrangører 2025! Vi gleder oss til å teste løypene som venter på oss i skogen i SKAUN. Løpet går av stabelen 8. juni 2025! Hold av Pinsehelgen. Det blir løp søndagen.

Foto: Siri Sørhaug 1 - Tidstrening 2024

Foto: Siri Sørhaug – Fra Tidstrening 2024

Generell informasjon

Skaun Sprintenduro skiller seg fra de vanlige løpene i NESS-serien. Her kjører deltakerne én og én i en enklere løype, hvor målet er å konkurrere mot seg selv og klokken.

Fartsetappen er merket i grønt og går etter målgang på fartsetappen over i rødt, som er transport.

Formatet vil være sprintenduro. Vi kjører først en prolog (som teller i resultatet). Denne vil sette startrekkefølgen for samtlige resterende etapper. Vi ser for oss at vi bruker 1 time på prologen pga 20 sek startintervall. Deretter vil vi ha restart hver halvtime. Dersom vi tar sikte på ca 60 min total fartsetappetid på de beste førerne blir løpet på prolog + 6 SP (spesial prøve). Hvilket igjen vil si at løpet for raskeste fører vil ta litt i overkant av 4 timer.

SP(spesial prøve) Fartsetappen vil være i hovedsak det man i det internasjonale og det norske enduroreglementet kaller en crosstest, men også med mindre innslag av endurotest. Mulig vi legger noen enkle ekstremhinder i transporten.

For de fleste førerne som er vant med cross country i vanskelig terreng vil dette bli veldig uvant. Mange vil nok oppleve at de ikke blir sliten en gang. Årsaken er selvsagt at de ikke er verken vant, eller komfortabel med å ligge på bånn gass hele tiden.

Løpet starter med en prolog, som fungerer som en kvalifisering for å bestemme startrekkefølgen. Deretter gjennomføres 7–8 runder med fartsetapper, avhengig av antall påmeldte.

  • Hver runde består av en fartsetappe og en transportetappe.
  • Estimert tid for en rask fører på fartsetappen er 8 minutter.
  • Transportetappen tar ca. 3 minutter.
  • Start for neste runde skjer først når alle har fullført forrige runde.
  • Pausen mellom rundene vil være 10–20 minutter, avhengig av kjøretiden.

Løpsgjennomføring

  1. Prolog og startrekkefølge
    • Startlisten for prologen settes opp basert på tidligere resultater, slik at de raskeste førerne starter først.
    • Det er mulig å bytte plass internt dersom dette vurderes som bedre.
    • Startintervall i prologen er 20 sekunder, slik at det blir god avstand mellom førerne.
    • Resultatene fra prologen avgjør startrekkefølgen for resten av dagen.
  2. Hovedløpet
    • Startrekkefølgen følger prologens resultat. For eksempel starter vinneren av prologen som nr. 1 gjennom hele løpet, mens den som ble nr. 47 starter som nr. 47.
    • Startintervallene i hovedløpet er 10 sekunder.
    • Alle må fullføre sin runde før neste runde kan starte.
  3. Starttid og gjennomføring
    • En stoppeklokke nullstilles for hver runde og viser når første fører starter.
    • Starttidene er veiledende, og små avvik (+/-) kan forekomme.
    • Førere trenger ikke være klare ved start før noen minutter før sin tur.
    • Man starter når starteren gir klarsignal.
  4. Forbikjøring og rekkefølge
    • Dersom en fører lett tar igjen en annen på fartsetappen, kan de bytte startposisjon neste runde.
    • Startrekkefølgen påvirker ikke resultatet – det viktigste er å unngå å hindre raskere førere.
    • Man har plikt til å slippe forbi raskere førere på fartsetappen.
    • Løpet handler om å kjøre mot seg selv og klokken!

Besøk gjerne Skaun motorsenter på deres nettside: https://mk-trondhjem.no/skaun-motorsenter/